Przy aktualnej mało stabilnej sytuacji na rynku różnego rodzaju paliw i stale rosnących kosztach życia codziennego coraz bardziej stają się popularne alternatywne źródła energii i ogrzewania. Już od kilku dobrych lat powszechnie znamy panele fotowoltaiczne czy wiatraki, które świetnie wykorzystują źródła energii odnawialnej i przetwarzają ją w prąd elektryczny.
W prywatnych gospodarstwach domowych czy przedsiębiorstwach z powodzeniem wykorzystuje się te rozwiązania do zasilania urządzenia czy ogrzewania. Od niedawna bardziej popularne do ogrzewania budynków stały się pompy ciepła. Czym one jednak są i czy są równie dobre dla środowiska jak panele czy wiatraki?
Czym są pompy ciepła?
Pompy ciepła to urządzenie zasilane energią elektryczną, które odzyskuje i wykorzystuje do ogrzewania budynków ciepło z powietrza. W zależności od wybranego rozwiązania pompa może wykorzystywać jako źródło ciepła: powietrze, grunt, który dobrze magazynuje duże zasoby ciepła lub wodę. Bardzo efektywnie urządzenie to współdziała z ogrzewaniem podłogowym, ogrzewaniem sufitowym, klasycznymi grzejnikami oraz sprawdza się w podgrzewaniu wody.
Czy pompa ciepła jest bezpieczna dla środowiska?
Pompy ciepła w swoim działaniu wykorzystują odnawialne źródła energii. Jedyną dyskusyjna kwestią może być wykorzystywanie prze pompę energii elektrycznej, która w Polsce wytwarzana jest w elektrowniach węglowych, przez co pompa w jakiś sposób przyczynia się do emisji CO2. Rozwiązaniem może być, dość powszechne, zamontowanie jednocześnie z nią paneli fotowoltaicznych. Wtedy całkowicie możemy wyeliminować emisyjność CO2 przez pompę.
W samym swoim działaniu pompa ciepła jest całkowicie bezpieczna dla środowiska. Kwestią niepokojącą dla osób dbających o środowisko może być kwestia wymiany i utylizacji wyeksploatowanych części, bądź ewentualnie samej pompy. Na szczęście również na to jest rozwiązanie: wiele części może trafić do tzw. odnowienia i być ponownie użyta lub zostać przetworzona w procesie recyklingu.
Pompy ciepła to ogrzewanie przyszłości, którego użytkowanie będzie miało pozytywny wpływ na środowisko.