Pompy ciepła to coraz powszechniej używane do ogrzewania domów zimą, a także chłodzenia ich latem urządzenia. Służą one również do przygotowywania ciepłej wody w obiegu domowym. Będą one doskonałym rozwiązaniem szczególnie na terenach, gdzie działki budowlane znacząco oddalone są od sieci gazowej.
Nowoczesne pompy ciepła – jakie wyróżniamy rodzaje?
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła:
- Pompa gruntowa. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie w Polsce – źródłem ciepła jest bowiem grunt. Ten rodzaj pomp może być wykorzystywany zarówno do dostarczenia ciepła do obiegu grzewczego, jak i domowego zbiornika z gorącą wodą. Zaletą takiego działania jest wysoka efektywność powodująca, że może być to jedyne źródło ogrzewania w budynku.
- Powietrzna pompa ciepła. Rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność. Wymaga jednak większego wkładu finansowego „na start” niż pompa gruntowa. Jej źródłem ciepła jest powietrze pobierane z zewnątrz. Dodatkowo, możemy wyróżnić pompy typu powietrze-woda oraz powietrze-powietrze. Pompy powietrze-woda transportują ciepło do obiegu grzewczego, powietrze-powietrze natomiast do wewnątrz budynku. Nie zaleca się jednak, aby było to jedyne ogrzewanie nieruchomości.
- Pompa wodna. Jest ona najbardziej wydajna energetycznie, a źródłem jej ciepła jest płynąca woda. Może być ona jedynym źródłem ogrzewania domu.
Jak działają pompy ciepła?
Jakim cudem realny staje się fakt, że pompa ciepła nawiewa do pomieszczeń ciepłe powietrze lub dostarcza do instalacji grzewczej ciepłą wodę, jeżeli źródłem jej ciepła jest grunt, woda lub powietrze, którego temperatura wynosi niewiele więcej niż 0°C? Wiele osób wciąż zadaje sobie to pytanie.
Równie wiele osób nie wie, że ciepło może zostać odebrane nawet od lodu, mroźnego powietrza czy zimnej wody. Warto wiedzieć, że w każdej materii, której temperatura jest wyższa niż zero stopni Celsjusza, znajduje się energia, którą możemy odebrać w postaci ciepła. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że wymiana ciepła następuje zawsze z ciała o wyższej temperaturze do ciała o tej niższej. Dokładnie w ten sam sposób odbywa się to w pompach ciepła. Czynnik roboczy urządzenia posiada w parowniku temperaturę niższą niż temperatura źródła, z jakiego pobierane jest ciepło. Jego temperatura wzrasta dopiero na późniejszym etapie pracy urządzenia, przy pomocy sprężarki.