Powietrzna pompa ciepła – dlaczego ją wybrać?

Pompy ciepła są coraz chętniej stosowane, ze względu na kwestie ekonomiczne oraz pozytywne oddziaływanie na środowisko. Ich obsługa jest łatwa i wygodna, zaś samo urządzenie pracuje cicho i nie emituje szkodliwych zanieczyszczeń.

Powietrzna pompa ciepła – jak działa?

Powietrzne pompy ciepła mogą być jedynym, samodzielnym systemem grzewczym w domu bądź też stanowić jedynie uzupełnienie zamontowanej wcześniej instalacji. Ich działanie opiera się na wymianie ciepła znajdującego się wewnątrz pomieszczeń, z tym znajdującym się na zewnątrz budynku. Co ważne, urządzenia te mogą nie tylko ogrzewać, ale także chłodzić wnętrze domu. Najlepiej współpracują w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, ściennym lub grzejnikowym.

Powietrzna pompa ciepłą jest w stanie odzyskać ciepło nawet, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się na poziomie – 20 stopni. Jednak wraz ze spadkiem tej wartości na zewnątrz, spada również wydajność pompy, przez co jej praca powinna być wspomagana przez kocioł. Wówczas może działać przez cały rok, niezależnie od panującej na zewnątrz pogody.

Dlaczego warto wybrać powietrzną pompę ciepła?

Powietrzne pompy ciepła, podobnie jak pozostałe rodzaje tych urządzeń, pozwalają na znaczne zredukowanie kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Ten typ pomp ma jednak tę przewagę, iż są one o wiele łatwiejsze w montażu, nie wymagają specjalnego przygotowania, a dodatkowo nie potrzebują dostępu na przykład do źródła wody, jak ma to miejsce w przypadku pomp pozyskujących energię z wody.

Powietrzne pompy ciepła mogą być instalowane w dowolnym miejscu, zarówno w nowopowstałych budynkach, jak i tych, które posiadają już inny system grzewczy. Dodatkowo, przez cały rok mogą ogrzewać również wodę użytkową, a także chłodzić pomieszczenia, wykorzystując instalację podłogową lub klimakonwektory.