Ile zapłacę za prąd jeśli posiadam pompę ciepła?

Ile energii pobiera pompa ciepła? Jaki będzie rachunek za takie ogrzewanie?

Zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym jest sprawą dosyć indywidualną i wszystko zależy od tego ile osób w nim mieszka, jakie mają sposoby na spędzanie wolnego czasu i ile energii elektrycznej wykorzystują. Skupmy się jednak na celach grzewczych i zainstalowanej z tego powodu pompie ciepła, która najczęściej ma służyć ogrzewaniu domu, jak i zapewnieniu ciepłej wody użytkowej dla mieszkańców.

 

Wszystko zależy od rodzaju pompy ciepła oraz powierzchni domu

Koszt zużycia energii elektrycznej potrzebnej do zasilania urządzenia zależny będzie głównie od rodzaju zainstalowanej pompy i powierzchni domu, który chcemy ogrzewać. Mając na myśli rodzaj pompy chodzi głównie o jej specyfikację, czyli użytą technologię oraz komponenty, które przekładają się na parametry takie jak: wydajność grzewcza, maksymalna temperatura zasilania oraz współczynnik sprawności pompy, który jest w przypadku najważniejszy. Zwrócić należy uwagę i przeanalizować w tym wypadku współczynnik COP i SCOP urządzenia.

Powierzchnia budynku, który chcemy ogrzać również nie jest bez znaczenia. Logicznym jest, że dużo tańsze będzie ogrzanie budynku o powierzchni 100 m2, niż o powierzchni 200 m2. W tym celu warto dokładnie przeanalizować i obliczyć ile będzie kosztowało ogrzewanie takie domu i najlepiej zrobić to przed montażem.

 

Koszt ogrzewania domu

Do obliczeń posłużymy się przykładem budynku o powierzchni 150 m2 (EU = 120 kWh/m2). Pod uwagę weźmiemy rok 2022 i 2023 w którym to czekają nas spore podwyżki cen prądu.

Dla pompy ciepła typu powietrze/woda, grzejniki 55 st. C, roczny koszt ogrzewania w 2022 r. wynosi 4729 zł, a w 2023 r. będzie to 9889 zł. Jest to wzrost ponad dwukrotny co pokazuje, że rachunki za energię elektryczną w przyszłym roku mogą stanowić poważny problem w budżecie domowym Polaków.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pompy ciepła typu powietrze/woda z ogrzewaniem podłogowym 35 st. C, gdzie rachunek za energię elektryczną w tym przypadku wynosi 1855 zł w 2022 r., a 2558 zł w 2023 r. Pomimo wyższych cen prądu, pompy ciepła cały czas pozostaną konkurencyjne, bowiem inne źródła ciepła, jak węgiel czy gaz wzrosnąć mogą być jeszcze droższe.